Peyzaj Kurulumu Nedir?

Peyzaj, işletmeniz veyahut özel kullanım alanlarınızın makyajıdır diyebiliriz. Peyzaj kurulumu için profesyonel bir ekipten destek almanız gerekmektedir. Kullanım alanlarınızın çit, kaldırım, şelale, peyzaj aydınlatmaları ve diğer dekoratif taş işleri gibi çeşitli iş gruplarının inşaatını ifade etmektedir. Bunun yanı sıra peyzajınız bitki, çalı, çim ekimi ve benzer hizmetler ile desteklenerek dekoratiflik açısından maksimum avantaj sağlar. Peyzaj teriminin içerisinde bahçe bakımı, ilkbahar temizliği budama, gübreleme gibi süreçleri de dahil edebiliriz.

Peyzaj için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ?

Bir alanın peyzaj uygulamasını yapmadan önce mutlaka teknik ve profesyonel bir ekipten destek almalısınız. Kullanım alanınız içerisindeki sert zeminlerin uygun alana konumlandırılması, Bulunduğunuz şehir şartlarına uygun yapraklı ağaçların kullanım alanının bitki gelişim açısından iyi seçilmesi, Şehir şartlarına uygun  çalıların yetişmesi ve gelişmesi, uygulama alanın peyzajının yapımına başlamadan önce tüm teknik ve analizlerin yapılması konusunda mutlaka tecrübeli bir ekibe başvurmanız gerekir. Regnum Peyzaj olarak , Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde hizmet ve profesyonel destek vermekteyiz.

Uygulama alanınızın peyzajının doğru yapılması için şu adımları izleyelim;

 • Peyzaj uygulamanızı vereceğiniz kişiler mutlaka kurumsal bir firma olmalı ve işini profesyonel bir şekilde tamamlamalı ve bittikten sonra destek hizmetini eksiltmemelidir. Piyasada Kendini peyzaj firması olarak tanıtan bir çok kişi ve kişiler bulunmaktadır. Peyzaj firmanızdan mutlaka kurumsal firma olduğuna dair belgelerini talep edin.
 • Firmanın peyzaj yapabilmesi için gerekli sertifika ve eğitimlerini almış olduğuna dikkat edin.
 • Peyzaj firmasının işi yapabilmek için doğru ekipmanlarının olduğunu ve kullanacağı alet ve ekipmanların olduğunu mutlaka teyitleştirin.
 • Peyzaj uygulamasına başlamadan önce mutlaka plan/proje işlemlerinizi isteyin. Kağıt üzerinde ya da bilgisayar ortamda projenizi işe başlamadan önce isteyin.

Peyzaj Uygulama aşamaları nelerdir?

 • Peyzaj uygulamalarının ilk aşaması sert peyzajdır. Sert zeminlerde kullanılmak üzere kırma taş temin ettirip sert zeminlerin yapılacağı alanda bolca su verip kompektör ya da silindir ile sıkıştırma işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.
 • Eğer sert zeminlerinizi beton işlemlerini gerçekleştirecekseniz mutlaka hasır demir imalatlı olması gerekir. Bu işlem sert zeminlerinizin çökmesini, çatlamasını engelleyecektir.
 • Peyzaj uygulamalarının en önemli unsuru işçiliktir. Mutlaka alanında uzman olan firma ile anlaşma yapmanız önemlidir.
 • Sert zemin imalatlarının tamamı bittikten sonra peyzaj yapılacak alana sahanıza uygun iş makinesi ile toprak dolgu işlemlerini gerçekleştirin. ( Manitou, Beko Loder, Mini Ekskavatör vs.)
 • Peyzaj firması ile yaptığınız anlaşmaya bağlı olarak saha içerisine bitkisel toprağınızı mevcut alan kotunun üzerine 7-8cm aşacak şekilde döktürüp alan teşkilinizi gerçekteştirdikten sonra bolca sulamasını yaparak toprağın çökmesini sağlayın. Bu işlem gerekirse 2-3 gün sürebilir. Bu işlem daha sonra çökme, çatlama gibi peyzajı olumsuz etkileyecek unsurların önüne geçmektedir.
 • Toprak dolgu işlemleriniz bittikten sonra, firma tarafından çizilmiş profesyonel proje vasıtasıyla bitkisel imalatların kurulumu yapılır. Bu aşama bahçenizin uzun ömürlülük ve yaşam alanının kullanımı açısından oldukça önemlidir.
 • Bitki uygulamalarından sonra peyzajın son aşamaları olan çim uygulamalarına geçilmektedir. Profesyonel uzmanlarımız tarafından sizlerin bütçesine uygun olarak Hazır rulo çim ya da tohum ekme uygulaması önerilir. Bu aşama sizin bütçenize göre seçebileceğiniz bir hizmettir. Aradaki farkları buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
 • Rulo çim serimi yapıldıktan sonra çim üzerine bol su verilir ve sıkıştırılması için silindir çekilir. Silindir işleminden sonra peyzaj uygulaması biter ve bahçe sahibine teslim edilir. İyi günlerde kullanın!

Profesyonel peyzaj mimarı ve emekçi arkadaşlarımız saha peyzajınızın imajını maksimum düzeyde faydalanmanızı sağlamak için ellerinden geldiğinin fazlasını yapmaktadırlar. Regnum Peyzaj olarak bizlere işini teslim eden müşterilerimizin bizlere geri dönüşü kesinlikle %100 olumlu görüşlerdir.

Peyzaj uygulama işinizi bitirdikten sonra işimizin arkasında durup gerekli bakım işlemlerini sizinle birlikte yürütüyor ve sağlıklı bir peyzaj hizmeti almanızı sağlıyoruz.