Peyzaj anlamında müşterilerimizin aklına en çok takılan ve tarafımıza en çok sorulan sorulardan biri; Tohum çim mi yoksa rulo çim mi kullanmalıyım? sorusudur. Profesyonellerimiz bu sorunuza cevap veriyor;

Bahçenize ektiğiniz ya da serdiğiniz hazır rulo çimleri korumak çok zor bir iştir. Yukarıdaki sorumuzun cevabına geçmeden önce şu tavsiyelerde bulunmak isteriz. Bahçenizde hazır ekili bir çiminiz var ve düzensiz geçen iklim şartları, evimizde beslediğimiz evcil hayvan dostlarımız, düzensiz yağan yağışlar, yabani ot istilaları ya da sadece çimimize yapacağımız ufak ihmaller bahçemizin yem yeşil görüntüsünü bozmaya yetecektir. Çimlerinizin sık sık uzaması (bu olay çimin hava almamasından kaynaklanmaktadır.), sürekli içerisinde yabancı ot çıkması, gübre ve vitamin eksikliği çiminize tahribatlar ortaya çıkarabilir. Peyzaj sektöründe bakımı en zor ancak düzenli yapılırsa en zevkli işlerden bir tanesi çim bakımıdır. Tahribat olmuş çim alanlarınızda tekrar çim çıkarmak isteyebilirsiniz; veya çim ekmek istediğiniz yeni bir bölge, çocuklarınız için yeni bir oyun alanı olabilir. Bu zor bir iş olarak görülebilir ancak alt yapı çalışması, gübre destekleri, sulama ve çim biçmeyi doğru yaparsanız uzun süre kullanımlı bir çim alanına kavuşabilirsiniz.

Yeni bir bahçeniz var ve hangi çim çeşidini kullanacağınıza hala karar veremediniz mi? Tohum çim mi yoksa rulo çim mi kullanmalısınız? hemen kıyaslamamızı yapalım.

Bahçe peyzajınız eviniz ve yaşam alanınız için oldukça önemlidir. Yaşam alanları insanların yoğun iş stresinden sonra çokça vakit geçirdiği ve stresini atmak istediği alan topluluklarıdır.

Karar verebilmek için kendinize hemen şu aşağıdaki soruların cevaplarını vermeniz gerekmektedir.

1- Bahçenizin hemen aynı gün içerisinde yeşil bir alana bürünmesini ister misiniz?
2- İş yoğunluğu ve temposundan dolayı bahçenizdeki çiminize fazla vakit ayıramıyor musunuz? Bakımı az ve yeşil bir görüntü mü istiyorsunuz?
3- Çimin içerisinde yabani otlar, yabancı malzemelerin yetişmesini istemiyor yabani otlarla mücadele etmek istemiyor musunuz?
Tüm bu soruların cevabı EVET ise ve size en yakın çim türü buysa tabii ki bahçe peyzajınızda rulo çim seçmelisiniz. Rulo çim aynı gün içerisinde bahçenizi çim görüntüsüne kavuşturur. Tohum çimden nazaran bakımı çim firması tarafından yapılmış, yabani ot ilaçları verilmiş, yeterli kadar biçme işlemleri yapılmıştır. Bu yüzden size sadece bahçenizin otomatik sulama sistemini takip etmek kalıyor. Eğer bahçe sulamanızı elle yapmak istiyorsanız sulama takibini muhakkak yapmanız gerekmektedir. Rulo çimin bir diğer avantajından birisi de uzun ömürlü ve sık dokulu olmasıdır. Tahribat  ve çimin çıkmama imkanı yoktur.
Rulo çimin tek dezavantajı tohum çime göre daha pahalı olmasıdır.

Yukarıdaki cevaplar size göre değil mi? Bahçenize yeteri kadar vakit ayırabiliyor musunuz? Ben sabrederim benim bahçe çimim yapacağınız bakımla 10-15 gün içerisinde çıksın istiyorsanız tohum ekme çimi seçebilirsiniz. Tohum çim ekildiği günden itibaren sulaması yapılmalı ve yeteri kadar güneş görmelidir. Güneş görmeyen alanlara gölge çimi ekimi yapılmalıdır. Bahçe peyzajınızda çim ekimi yapıldıktan sonra çimin üstüne atılan elenmiş hayvan gübresi ve bahçe içerisine koyulan bitkisel topraklardan dolayı çim içerisine yabani ot çıkacaktır.

Fakat bu yabani otlardan korkmanıza gerek yok, bahçe çiminizin çıkmasından sonra 2-3 biçimden sonra Herbisit yabani ot ilacı atılır. Bu ilaç sayesinde çiminiz içerisindeki yabani otlardan kurtulur ve sık bir çim görüntüsüne kavuşabilirsiniz. Yoğun bir iş temponuz yoksa ve bahçe peyzajınıza ayıracak zamanınız varsa elbette tohum çim uygulaması size harika bir deneyim sunacaktır.

Umarım yazımız faydalı olmuştur.  Mutlu yeşillenmeler. 🙂